top of page
ANALÝZA ZADANÉHO PRAŽSKÉHO PARKU ČI ZAHRADY Z KOMPOZIČNÍHO HLEDISKA                                                                                
CÍL ÚLOHY:
V koordinaci s předmětem krajinářská architektura pochopit základní kompoziční přístupy k navrhování krajinářských a zahradních děl v různých historických obdobích.
Učit se od našich předků.
Poznat důležitá díla krajinářské a zahradní architektury v Praze.
Cvičit se v odhadech rozměrů - předpoklad pro správné dimenzování vlastních návrhů.
Umět rozpoznat podstatu zadaných příkladů.
Vnímat proměnlivost v čase a dle klimatických podmínek.
Zabývat se širšími vztahy, vztahem mezi domy a zahradami či parky.
Umět se dívat na analyzovaný objekt z různých úhlů pohledu a s různým nadhledem (od celku po detail).
 
ZADÁNÍ:
Úloha je zadána ve dvojicích. Úkolem je nejprve velice dobře zadaný prostor poznat, poté ho analyzovat především z kompozičního hlediska a následně prostor zhodnotit a vystihnout jeho podstatu jak graficky, tak slovně. Důležité je také nastudovat kontext doby vzniku a dějiny jak samotného zadaného prostoru, tak jeho okolí.  Výstupy budou na formát A3 a budou seskládány v logický a kompletní celek (bude zpracováno ve dvojicích).
V části průzkumu místa je třeba navštívit vícekrát a strávit v něm dostatek času. Je třeba pozorovat jeho proměnu v čase, pozorovat chování lidí v něm, vnímat jeho atmosféru v závislosti na počasí a denní době, zkoumat vztahy k okolním budovám a širší souvislosti ve vztahu k městu. Úkolem je prostor kreslit od celku po detaily, perspektivu prostoru s olistěním a bez olistění. Dále je úkolem doplnit si podklady.
 
PŘEDPOKLÁDANÝ POSTUP:
 
7.10. - 4.11. Samostatný průzkum místa (ten bude pokračovat až do letního semestru)
 
4.11. - 12.12. Kompoziční analýza, výkresy zadané v koordinaci s předmětem DG, studium historie díla a kontextu doby
 
16. 12. Prezentace pracovních výstupů (tj. nemusí být zpracováno v čistopisu, ale mělo by mít bohatý obsah shrnující všechny Vaše postřehy a pracovní výstupy - kresby, vynesené řezy, axonometrii, perspektivu, schémata kompozičního rozboru, rozbory prostorových vztahů, kresby či fotografie ukazující změnu charakteru během podzimu - s olistěním a bez něj, případně ukazující atmosféru místa v závislosti na počasí a světle)
 
Na analýze budeme pokračovat i v letním semestru, kdy analýzu zkompletujeme a zakončíme ji společnou exkurzí po analyzovaných parcích.
 
VÝSTUPY
Výstupy nebudou prezentovány samostatně na výstavě (pouze pracovně ve skicáři). K získání zápočtu nám musíte předložit dostatečně obsažné pracovní výstupy  - obsah dle dílčích zadaní, které byly postupně psány do zápisníku. Ideální by bylo, abyste samostané věci a fotografie zmenšili a nalepili do skicáře.  Obsah této samostatné práce bude součástí hodnocení.
 
AKTUÁNÍ DÍLČÍ POKYNY K ZADÁNÍ NAJDETE V ZÁPISNÍKU ZDE
 
 
 
 

ZÁKLADY  KRAJINÁŘSKÉHO  NAVRHOVÁNÍ

bottom of page