top of page
KOMPOZIČNÍ CVIČENÍ - PROSTOROVÝ KONCEPT PRO FESTIVAL V CHAUMONT                                                                                                           
Úloha je inspirovaná každoroční soutěží pro mezinárodní zahradní festival v Chaumont a je pojatá jako příprava na možnou účast v soutěži. Z pedagogických důvodů není ambicí úlohy předložit komplexní návrh, ale naopak se pohybovat v abstraktní a zjednodušené poloze. Maximální soustředění má být na prostor, jeho vztahy a atmosféru.
 
CÍL ÚLOHY:

Pochopit základní zákonitosti tvorby prostoru

Pěstovat cit pro proporce a vztah uvnitř a vně

Procvičit cit pro měřítko

Rozvíjet schopnost komponovat prostory s patřičnou atmosférou v závislosti na předpokládaných dějích v prostoru

Naučit se aplikovat kompozičních nástroje ve vlastním návrhu

Procvičit schopnost abstrakce

Rozvíjet schopnost vyjádřit své myšlenky graficky i slovně

Procvičit metodu práce od pochopení zadání, přes hledání, koncept až po výsledný návrh a jeho prezentaci

Uvědomit si důležitost pracovních modelů pro koncepční práci

Procvičit modelovací, zobrazovací a grafické techniky

 
ZADÁNÍ:

Úkolem je vymezený prostor členit pomocí omezených prostředků – tyčí, desek a hmot, zpevněných, vodních a nezpevněných ploch - a to za účelem vytvoření atmosféry vhodné pro Váš rozhovor se zvolenou osobou (například pro rozhovor se spolužákem, prapradědečkem, Stromovousem :-) , Le Notrem apod.). Její volba je součástí úkolu.

Důležitou součástí zadání je zvolení vlastnosti analyzovaného pražského parku či zahrady nebo její části, kterou budete ve Vašem návrhu volně interpretovat či bude Vaší inspirací. Volba vlastnosti a volba osobnosti pro rozhovor je součástí úkolu. Cílem volby by měl být soulad mezi nimi.

Důraz je kladen na cestu a proměnu scény z pohledu chodce od vstupu až k samotnému místu pro rozhovor se zvolenou osobností.

Vyžadována je práce s pracovními modely jako stěžejní metoda navrhování.

Půdorysný podklad najdete zde:

Prostor je vymezený hmotou živého plotu vysokého 2 m.

 
 
PŘEDPOKLÁDANÝ POSTUP:
 

24. 11.   Zadání a vysvětlení úlohy, výběr osobnosti pro rozhovor a volba inspirace z analyzovaného prostoru, základy modelování a kompoziční cvičení  měřítko

 

2. 12.     Konzultace volby osobnosti a vlastnosti, první návrhy prostorového členění v pracovních modelech

 

9. 12.     Model vymezeného prostoru 1:1 v kampusu (pokud nám počasí bude přát a podaří se to organizačně), konzultace návrhů v pracovních modelech

 

16.12.    Prezentace návrhů

 

22.12.    Konzultace návrhů a jejich zobrazení – práce na výstavních výstupech, (VEČER VÁNOČNÍ BESÍDKA)

 

6.1.        Konzultace hotových výstupů, modelů a příprava výstavy

 

11. – 17.1.  Ateliérový týden – patří práci na ateliérech – příprava výstavy, společných výstupů, možnost vylepšení nepovedených výstupů z vlastních úloh

 
 
POŽADOVANÉ VÝSTUPY:
 

Tato úloha bude prezentována formou plakátu na výstavních panelech a modelem. Výkresy budou zpracovány ručně na bílý karton, originály budou naskenovány a vloženy do jednotného layoutu plakátu, který najdete dole pod textem. Dejte pozor na dostečné  rozlišení vkládaných výkresů. Výkresy budou ostínované, základní barevnost černobílá. Případné použití barvy bude možný pouze na základě osouhlasení. Technika bude mastný pastel s následnou kombinací s tužkou, případně fixem. Pro základ z důvodu sjednocení barevnosti budete používat pastel van gogh cold gray a black, které jsme společně nakoupili. Drobné počítačové úpravy naskenovaných výkresů,například ve photoshopu nebo pomocí tabletu (je možné využít školní po domluvě s paní arch. Matějovskou), jsou dovoleny.

 

Perspektiva (na celý formát, vynesená a celoplošně pojednaná), bude zde figura/y pro jasnost měřítka a zobrazení děje. Perspektiva musí být z reálného horizontu člověka využívající prostor a měl by to být záběr, kterým chcete pro své dílo nadchnout. Perspektiva musí být výtvarně kvalitní (jako i ostatní výkresy).

 

Název a výstižný text

 

Půdorys 1 : 50 ostínovaný - nejlépe jak vržené tak případné vlastní stíny, figury v půdorysu (může být naznačen základní kontext okolí zadaného prostoru včetně příchozí cesty a řešení Vaší návaznosti na ni, případně stromy v okolí), budou zde odlišeny zpevněné, nezpevněné plochy, vodní plochy, stavební a rostlinné prvky

 

Charakteristický řezopohled 1 : 50 (ten, který nejlépe vystihuje Váš návrh), stíny, figury

 

Model v měřítku 1:50 se základnou o rozměrech 600 x 600 x 50 mm. Materiál modelu - závazný základ je šedá strojní lepenka (nejlépe 1mm), ze které bude zpracována základna a živý plot ohraničující prostor. Dále bude šedá lepenka použita na nezpevněné povrchy. Na zpevněné plochy použijete smetanový karton, který jsme si ukazovali při hodině. Dalším povoleným materiálem je dřevo či balza. Na zobrazení vody bude použita čirá fólie. Model bude kvalitně slepen.

 

Kvalita těchto výstupů (jak jejich správnost, tak jejich výtvarné pojetí) bude hrát zásadní roli v celkovém hodnocení.

 
AKTUÁNÍ DÍLČÍ POKYNY K ZADÁNÍ NAJDETE V ZÁPISNÍKU ZDE
 


ZÁVAZNÉ PODKLADY PRO KONEČNÉ ZPRACOVÁNÍ PLAKÁTU A MODELU (ROZVRŽENÍ, ŠABLONY) NAJDETE ZDE:
 
 
VŠE BUDE ROVNĚŽ ODEVZDÁNO ZDE:

ZÁKLADY  KRAJINÁŘSKÉHO  NAVRHOVÁNÍ

bottom of page