top of page

14. ŘÍJNA 2015 - SHRNUTÍ:

 

Naše druhé setkání jsme rozdělili na dvě části.

Dopoledne jsme se věnovali zadanými prostory k analýze. Dostali jste mapové podklady v měřítku a srovnávali jsme vaše terénní odhady s realitou. Dopočítávali jsme celkovou plochu zadaných prostor. Další zkoumání bude spočívat v aktualizaci výkresů a věnování se výškám a terénu. Proto jsme mluvili o praktických postupech k odhadu výšek, které nelze změřit. Vysvělili jsme si jak vynášet řezy terénem, co znamená vzdušná perspektiva a důležitost hierarchie čar při zobrazování. S každým jsme si prošli jeho příklad a domluvili se, které řezy by bylo vhodné udělat. Pečlivé prozkoumání výšek a terénu budete také nezbytně potřebovat pro úkoly z deskriptivní geometrie.

Podklady k jednotlivým prostorům najdete zde:

 

K práci na analýzách a průzkumech se bude hodit skicovací papír. Pokud je objednáme společně, snad to bude opět se slevou (tuším 10%) Podívejte se na nabídku zde a napište, pokud se chcete přidat ke společné objednávce.

 

Odpoledne jsme věnovali úloze landart, probrali jsme společně vaše první náměty a skici. Řekli jsme si  praktické věci k prezentaci, která nás čeká za týden.

 

Domácí příprava:

 

1. Připravit si prezentaci na úlohu landart. Úkolem je nejprve zasvětit kolegy do zadaného kompozičního nástroje, co jste k němu nastudovali a jak ho chápete či interpretujete si ho vy osobně. Můžete přidat příklady, kde je nástroj použit. Prezentace by měla být pečlivě připravená, je třeba mluvit výstižně a snažit se pro Váš návrh nadchnout.  Velice důležité je libreto, celková myšlenka či ideový základ návrhu. Nutné je mít velice dobře vymyšlené materiálové řešení včetně ověření dostupnosti materiálu. Výkresy by měly být dostatečně kontrastní, aby je všichni viděli.

 

Povinné jsou tyto náležitosti:                    Představení kompozičního nástroje

                                                                    Celková situace Divoké Šárky s vyznačením místa

                                                    Bližší situace s vyznačením kontextu místa, fotografie místa (případně i fotografie materiálu)

                                                                    Libreto, idea díla

                                                                    skici návrhu a zákres (či zákresy) nebo koláž do fotky a další iniciativě se meze kladou  

                                                                     (přidejte vše, co Vám připadá u daného návrhu důležité, aby byl pochopitelný)

 

2. aktualizovat si podklady k zadaným parkům a zahradám (vědět, co která čára znamená a přípraně doplnit) - může to být formou pracovních poznámek přímo do podkladů během terénních průzkumů. Doplnit si výšky objektů, stromů. keřů, živých plotů, zdí...zkrátka všeho, co budete potřebovat pro vynesení řezopohledů. Co půjde změřit, změřte, co ne odhadněte dle metod, které vám Laura vysvětlila.

 

3. vyneste si pracovní, nicméně přesné a přehledné řezopohledy, na kterých jsme se domluvili.

 

4. pořiďte si bohatou fotodokumentaci (pro stav nouze), Nezapomeňte pořídit fotku do série ze stejného místa jako při první návštěvě (zaznamenání změn v průběhu času).

 

5. můžete si začít studovat něco k historii a vývoji jednotlivých prostorů a kontextu doby vzniku.

 

6. připravte si cedulku se jménem na focení skicářů a jiných výstupů, což příště zahájíme jako povinnost před odchodem. (pro kontrolu nad Vaší pracovitostí a také pro elektronickou podobu skic)

PS: Jak se při dnešních konzultacích prvních návrhů ukázalo, krajinář potřebuje ještě tyto pomůcky :-):

ZÁKLADY  KRAJINÁŘSKÉHO  NAVRHOVÁNÍ

bottom of page